Kosmos jest czymś, co fascynuje wielu, ale jego obserwacja nie należy do najprostszych. Jeszcze do niedawna znany był tylko jeden obraz nieba i przestrzeni kosmicznej, jednak w ostatnich latach dzięki ciężkiej pracy naukowców trochę się zmieniło. W ciągu kilku lat pracy, dzięki tysiącom godzin obserwacji nieba poprzez sieć radioteleskopów LOFAR (Low Frequency Array) rozmieszczonych w wielu miejscach na całym świecie została opracowana całkiem nowa mapa kosmosu. Znajdują się na niej ponad 4 miliony obiektów widzianych w zakresie niskich częstotliwości radiowych, a wśród nich prawie milion obiektów, które do tej pory nie były znane i wiele niezarejestrowanych wcześniej źródeł. W zespole badawczym odpowiedzialnym za stworzenie mapy znalazło się wielu polskich naukowców z kilku instytucji, między innymi z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Warszawie. Dokładny opis stworzonej przez nich radiowej mapy nieba został udostępniony publicznie – ukazał się w czasopiśmie „Astronomy & Astrophysics”.

Nie mniej ważne od kosmosu jest to, co dzieje na Ziemii, a tutaj w ostatnim czasie coraz większą uwagę przykłada się do ekologii i ochrony środowiska. Jednym z najpopularniejszych tematów są alternatywne źródła energii, a pracą nad jednym z nich zajmuje się aktualnie zespół naukowców z Texas A&M AgriLife Research. Trwają badania nad opracowaniem innowacyjnej metody pozyskiwania biopaliwa z alg morskich, która pozwoli na stworzenie rewolucyjnego rozwiązania umożliwiającego wytwarzanie dużej ilości ekonomicznego i ekologicznego źródła energii. Gdyby badania się powiodły, algi mogłyby stać się niedrogą i wydajną alternatywą dla tradycyjnego paliwa i być wykorzystywane między innymi w przemyśle czy transporcie powodując znaczne zmniejszenie emisji dwutlenku węgla i łagodzenie zmian klimatycznych oraz zależności od ropy naftowej. Dotychczasowe odkrycia zespołu, którym przewodzi dr Joshua Yuan, zostały opublikowane na łamach akademickiego czasopisma naukowego Nature Communications.

Pod koniec lutego uruchomiony został portal Projekt Pulsar (projektpulsar.pl), czyli nowy portal popularnonaukowy, który powstał jako efekt połączenia się serwisów internetowych dwóch znanych miesięczników: „Świat Nauki” oraz „Wiedza i Życie”. Na stronie będą się pojawiać nie tylko naukowe newsy i aktualności, ale też materiały tworzone przez autorów znanych z publikacji we wspomnianych czasopismach, a także znanych dziennikarzy naukowych, felietonistów oraz wybitych ludzi nauki z Polski i ze świata. Poza nowymi treściami będą dostępne także archiwalne wydania obu magazynów. Pulsar będzie dostępny na podstawie subskrypcji cyfrowej.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *