Po ponad 2 latach zakazów i ograniczeń związanych z szalejącym koronawirusem branża turystyczna na świecie zaczyna odżywać. Zagraniczne wyjazdy coraz rzadziej wiążą się z długim oczekiwaniem na testy, kwarantannami i zmieniającymi się z dnia na dzień obostrzeniami, co cieszy nie tylko podróżujących, ale i biura podróży oraz przewoźników, którzy w ostatnich miesiącach notowali duże straty. Prognozy Międzynarodowego Stowarzyszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) związane ze zniesieniem obostrzeń są bardzo optymistyczne i przewidują, że w 2024 roku liczba wszystkich podróżnych będzie znacznie wyższa niż przed pandemią (w 2021 roku na skutek pandemii było to zaledwie 47 procent w porównaniu do poprzednich lat).

W pierwszy weekend marca we Wrocławiu odbyły się trzynaste Międzynarodowe Targi Turystyki i Czasu Wolnego, tym razem organizowane we współpracy z Bułgarią. Podczas trzydniowego festiwalu wrocławska Tarczyński Arena zgromadziła 150 wystawców z Polski i ze świata. W programie nie zabrakło stałych punktów, takich jak Festiwal Podróżników z udziałem gości specjalnych, Festiwal Kulinarny z pokazami na żywo i strefą produktów regionalnych oraz licznych konkursów, w których nagrodami były między innymi weekendowe i wakacyjne wyjazdy ufundowane przez sponsorów wydarzenia.

Gdy większość świata zaczyna na nowo cieszyć się z możliwości podróży, niemal całkowicie pozbawieni są ich obywatele Rosji. W związku z trwająca od ponad tygodnia wojną, jaką Władimir Putin wypowiedział Ukraińcom większość krajów Europy i wiele państw na świecie zamknęła niebo dla rosyjskich samolotów, skutecznie blokując Rosjanom możliwość wydostania się z kraju drogą powietrzną. Zakazy związane z lotami nie są jedynym utrudnieniem, wśród wielu sankcji nałożonych na Rosję znajdują się także blokady dwóch głównych kart płatniczych – Visa i MasterCard, wyłączenie rosyjskich banków z systemu bezpiecznych płatności internetowych SWIFT co paraliżuje wszelkie rozliczenia oraz wstrzymanie działalności na terenie Rosji przez kilku popularnych pośredników podróży, takich jak Booking czy AirBnb. Rosyjska turystyka również ucierpi, wiele zagranicznych operatorów i organizatorów wycieczek oraz przewoźników wyłącza ze swojej oferty wycieczki do Rosji, a pośrednicy i firmy z branży turystycznej kończą współpracę z rosyjskimi przedsiębiorstwami. Do bojkotowania i zrywania wszelkich relacji z Rosją wzywa między innymi Ukraińska Narodowa Organizacja Turystyczna i choć wojna z pewnością okaże się dużym ciosem dla turystyki wielu turystycznych krajów, to jednak solidarność z Ukrainą stała się kwestią nadrzędną.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *