Z roku na rok pojawia się coraz więcej samochodów elektrycznych, które powoli zaczynają być równie popularne co auta spalinowe, na polskim rynku istnieje obecnie kilkadziesiąt modeli. Ubiegły rok był rokiem przełomowym w kwestii produkcji aut z napędem elektrycznym, a ich ceny już niewiele różnią się od cen tradycyjnych samochodów. Pod koniec 2021 roku w Polsce było zarejestrowane prawie 40 tysięcy samochodów elektrycznych i hybrydowych, jest to ponad 90% wzrostu w stosunku do ilości z poprzedniego roku. Wraz ze wzrostem liczby aut poruszających się po polskich drogach przybywa punktów umożliwiających ich ładowane, pod koniec ubiegłego roku w Polsce istniały już 1932 stacje ładowania udostępniające prawie 4 tysiące punktów.

Już niebawem dwaj giganci połączą swoje siły z zamiarem stworzenia zupełnie nowej jakości motoryzacji. Mowa o firmach SONY i Honda, które w ramach współpracy zamierzają stworzyć samochód elektryczny klasy premium pod wspólną marką. Producent Hondy będzie odpowiedzialny za stronę techniczną i wizualną oraz budowę, a SONY ma się zająć dostarczanie rozwiązań technologicznych i elektroniką oraz wszelkimi usługami mobilności i komunikacji w autach. Szczegóły jeszcze nie są znane, a efekt współpracy ma się pojawić na rynku w 2025 roku.

Elektryczna rewolucja dotyczy także wielu innych producentów samochodów, w 2022 roku pojawi się sporo premier na rynku aut elektrycznych. Swoje modele zapowiadają między innymi Aston Martin (Aston Martin Lagonda Concept), BMW (BMW iX), Ford (Ford F-150 Lightning), Lexus (Lexus RZ 450e), Mercedes (Mercedes-AMG EQS 53 4matic+, Mercedes EQB, Mercedes EQE, Mercedes EQT), Renault (Renault Mégane E-Tech Elektro), Nissan (Nissan Ariya), Opel (Opel e-Movano), Skoda (Skoda Enyaq Coupe iV), Subaru (Subaru Solterra), czy Volkswagen (Volkswagen ID.5, Volkswagen ID. Vizzion, Volkswagen ID. Buzz).

Kolejna ważna informacja to jednocześnie świetna wiadomość na fanów aut terenowych – swój pierwszy w pełni elektryczny model samochodu ma stworzyć również marka Jeep. Auto będzie powstawać w Polsce i pojawi się na rynku już w przyszłym roku. Produkcją zajmie się rozbudowywana obecnie fabryka w Tychach. Jeep planuje do 2025 roku stworzyć wersje elektryczne każdego ze swoich modeli, a według deklaracji od 2026 roku na rynku mają się pojawiać już wyłącznie auta elektryczne.

W 2021 roku Polska uruchomiła rządowy program „Mój elektryk”, który ma za zadanie ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza, umożliwiając uzyskanie dofinansowania zakupu pojazdu zero emisyjnego wykorzystującego do napędu wyłącznie energię elektryczną. Program jest zaplanowany na lata 2021-2026, a z dopłat mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *