Ostanie dwa lata to okres, w którym zdalna praca stała się standardem wielu firm i wielu pracowników. Ogromna ilość osób spędzających całe dnie na home office przestawiła się przez ten czas na pracę zdalną i nie wyobraża sobie już powrotu do biura. Mnóstwo firm zdecydowało się zlikwidować swoje stacjonarne siedziby i zrezygnować z pracy stacjonarnej właśnie na rzecz pracy online. Wraz ze zniknięciem większości pandemicznych obostrzeń we wszystkich obszarach publicznej administracji została przywrócona praca stacjonarna, przynajmniej formalnie – w wielu miejscach wprowadzono model hybrydowy, dopuszczający pracę zdalną na niektórych stanowiskach.
W konsekwencji słabnącej fali pandemii i rosnącej liczby szczepień przeciwko wirusowi do standardowego trybu pracy powraca wiele zagranicznych korporacji, między innymi Google, który zapowiada częściowy powrót pracowników do biur już na początku kwietnia 2022. W firmie również będzie obowiązywał model hybrydowy zakładający obowiązkową obecność pracowników w siedzibie firmy jedynie przez trzy dni w tygodniu, jednak warunkiem będzie posiadanie pełnego szczepienia przeciwko Covid-19 lub zaświadczenia wykluczającego możliwość przyjęcia szczepionki z powodów zdrowotnych.
Na polskim rynku pracy od lat istnieje wielu obcokrajowców, spore grono to obywatele Ukrainy. W związku z wydarzeniami ostatnich dni i trudną sytuacją w Ukrainie jedną z form pomocy dla uchodźców zza wschodniej granicy ma być specjalny, czasowy program dający możliwość szybkiej i długofalowej pomocy dla osób przekraczających naszą granicę w wyniku działań wojennych po 24 lutego 2022 roku. Dzięki wprowadzonym zmianom wszyscy obywatele Ukrainy szukający w Polsce schronienia przed wojną będą mogli automatycznie uzyskać prawo legalnego pobytu na określony czas, a wraz z nimi nieograniczony dostęp do rynku zatrudnienia w Polsce. Nowe przepisy zakładają również znaczne uproszczenie procedur zatrudnienia przez pracodawców obywateli Ukrainy i zminimalizowanie związanej z tym dokumentacji. Projektem specustawy dotyczącym pomocy Ukrainie rząd ma się zająć z najbliższych dniach. Przewidywany jest także zapis o wsparciu przeznaczonym dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy w swoich domach, a do pomocy zostaną zaangażowane samorządy. Na stronach urzędów pracy oraz w serwisach z ogłoszeniami o pracę już dziś stworzono zakładki dedykowane obywatelom Ukrainy. Pracodawcy chcący zatrudnić u siebie pracowników z Ukrainy już dziś mogą zgłosić swoją ofertę pracy w najbliższym powiatowym urzędzie pracy, istnieje nawet możliwość przetłumaczenia oferty na język ukraiński.