Z roku na rok wzrasta głównie wśród kobiet świadoma pielęgnacja i używanie naturalnych kosmetyków. Problemy skórne, trądzik, wypryski, przebarwienia czy sucha i szorstka cera biorą się także ze złej diety, czynników zewnętrznych takich jak dym papierosowy, kurz i brud. Dlatego należy pamiętać, że odpowiedni dobór kosmetyków to połowa sukcesu. Ale skąd wiedzieć co będzie na dla nas odpowiednie? Przede wszystkim należy przeanalizować codzienną rutynę i sprawdzić czy wykonujemy wszystko tak jak należy.
Ważne elementy codziennej pielęgnacji
Kluczowym elementem codziennej pielęgnacji jest używanie kremu z filtrem SPF. Ma on bardzo ważne zadanie, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV. Nie każdy wie, ale nawet w pochmurne dni słońce ma wpływ na naszą skórę. Oprócz tego ważnego kosmetyku trzeba pamiętać o kilku innych kwestiach:
- nawilżanie – mimo, że cera każdej kobiety różni się od siebie, to mają wspólną potrzebę i trzeba ją spełnić, aby zminimalizować problemy skórne i skierować swoją rutynę pielęgnacyjną na odpowiednie tory,
- odpowiedni demakijaż – nawet jeśli nie malujemy się na co dzień, to nasza skóra chłonie zanieczyszczenia z otoczenia. Dlatego każdego wieczoru warto użyć płynu micelarnego, a potem dopiero pianki bądź żelu do twarzy, aby dokładnie ją oczyścić. To podstawa w pielęgnacji. Nie należy zostawiać na twarzy płynu micelarnego. To poważny błąd, ponieważ zawiera on często substancje myjące i trzeba go dokładnie zmyć,
- tonik/hydrolat – reguluje ph skóry, warto używać go zaraz po umyciu twarzy, można go kupić w atomizerze, bądź w zwykłej buteleczce i rozprowadzać ręką, a na jeszcze wilgotną skórę nałożyć serum, a na koniec krem,
- odżywianie i regeneracja – czyli stosowanie masek w kremie, w płachcie, ampułek, serum czy peelingu. Każda z tych rzeczy dba o skórę w trochę inny sposób. Serum z witaminą C używać należy wyłącznie wraz z kremem z spf, ale jednocześnie unikać jednoczesnego stosowania z niacynamidem.
Czym jest retinol?
Popularnymi ostatnio składnikami, które są pomocne w walce z problemami skórnymi, ale także w codziennej pielęgnacji jest np. retinol. To pochodna witaminy A, która ma wszechstronne działanie dla skóry, m.in przeciwstarzeniowe i przeciwzmarszczkowe, a także poprawia jej jędrność. Kremy do twarzy posiadają procentowy dodatek tej substancji od 0,3% do aż 10%. Należy rozważnie go używać i zaczynać od najmniejszych wartości, aby nie zrobić sobie krzywdy i przyzwyczaić skórę do tego składnika.
Niacynamid, jak go stosować?
Ten składnik ma bardzo ważne właściwości, a jest to potocznie zwana witamina B3. Działa doskonale na skórze suchej i z problemami. Jest antyoksydantem, który też wzmacnia barierę hydrolipidową. Należy pamiętać, aby nie stosować go jednocześnie z witaminą C. Wprowadzenie go do pielęgnacji zaczynamy od najniższych wartości procentowych, aby nie podrażnić skóry. Ważna jest tutaj obserwacja. Nie należy też stosować dodatkowych kosmetyków z tym składnikiem jednocześnie. Niacynamid najlepiej stosować 3 razy w tygodniu. Można go znaleźć w serum, kremach czy żelach do twarzy.