Sposób w jaki dbamy i pielęgnujemy o twarz ma niezwykłe znaczenie, jeśli myślimy o jej kondycji i wyglądzie w przyszłości. W zamian za poświęcony czas teraz, za dziesięć lat będziemy mogli cieszyć się piękną, promienistą cerą. W dobie zabiegów salonowych, które zyskują coraz większą popularność, łatwo zapomnieć o codziennej pielęgnacji, która odgrywa kluczową rolę. Jak odpowiednio dbać o urodę, aby zachować świeży i młody wygląd cery jak najdłużej?
Krok pierwszy – oczyszczanie
Podstawą do pięknej skóry jest regularne, codzienne oczyszczanie. Najlepiej, jeśli wykonujemy je dwa razy dziennie (rano i wieczorem) za pomocą odpowiednio dobranych kosmetyków do naszego typu skóry (wyróżniamy suchą, mieszaną oraz tłustą). Proces oczyszczania rozpoczynamy od usunięcia wszelkich pozostałości po makijażu oraz powierzchownych zanieczyszczeń za pomocą np. mleczka oczyszczającego lub płynu micelarnego (skutecznie rozpuszczają resztki kosmetyków kolorowych). Warto pamiętać, aby zachować ostrożność przy okolicy oczu – są to niezwykle wrażliwe okolice, gdzie bardzo łatwo o podrażnienia. Wstępne oczyszczanie należy zakończyć, gdy wacik nie zbiera już zanieczyszczeń i po przetarciu twarzy pozostaje czysty.
Drugim etapem oczyszczania jest przemycie twarzy żelem lub delikatną pianką oczyszczającą. Produkty tego typu mają za zadanie usunąć nadmiar sebum z naszej twarzy, a także usunąć wszelkie zanieczyszczenia z porów. Należy pamiętać, aby po umyciu twarz delikatnie przetrzeć jednorazowym ręcznikiem papierowym lub pozostawić ją mokrą aż do wyschnięcia. Ręczniki to niesamowite siedlisko bakterii, więc warto na nie uważać.
Krok drugi – tonizacja
Używając kosmetyków do twarzy, a nawet zwykłej wody – PH naszej twarzy zostaje zachwiane. Warto użyć produktu tj. tonik, który przywróci naszej skórze odpowiedni, lekko kwaśny odczyn (4,6 – 5,7). Dodatkowo kosmetyki tonizujące świetnie koją i odświeżają skórę. Dobrze, aby tonik nie zawierał w swoim składzie alkoholu – niepotrzebnie podrażni naszą cerę.
Krok trzeci – nawilżenie
Warto zaopatrzyć się w osobny krem do twarzy i do skóry w okolicy oczu. Dlaczego? Skóra, która znajduje się pod oczami jest niezwykle cienka i wymaga szczególnej uwagi. Krem pod oczy należy włączyć do swojej rutyny pielęgnacyjnej już pomiędzy dwudziestym a dwudziestym piątym rokiem życia.
Jeśli chodzi o krem nawilżający, można zaopatrzyć się w dwa produkty – lżejszą formułę używaną na dzień (również pod makijaż) i krem z bogatszym i bardziej treściwym składem na noc. Należy pamiętać, że skóra tłusta również wymaga regularnego nawilżania! Bez tego może mieć tendencje do wytwarzania dodatkowej ilości sebum.
Krok czwarty – ochrona przeciwsłoneczna
Nie od dziś wiadomo, że słońce i promieniowanie UV to jeden z największych wrogów pięknej i młodej skóry. Krem z odpowiednio wysokim SPF należy stosować nie tylko w największe upały w sezonie letnim. Ochrona przeciwsłoneczna powinna być stosowana cały rok (oczywiście np. w okresie jesiennym SPF na poziomie 30 jest zupełnie wystarczającą ochroną).