Ekologiczny dom - co możesz zrobić dla planety na etapie planowania domu?

Ekologia to nie tylko działania podejmowane na skalę globalną. Spore znaczenie ma także to, co dzieje się w naszych domach. Co możemy zrobić, żeby już na etapie planowania nowego miejsca zamieszkania zadbać o naturę? Przyglądamy się eko rozwiązaniom, które możliwe są do wdrożenia w Polsce. 

Domy pasywne – zbuduj ekologiczny dom, którego prawie nie trzeba ogrzewać

Dom pasywny to budynek, który wyróżnia się wyjątkowo niskim zapotrzebowaniem na ogrzewanie. Wszelkie straty są niwelowane poprzez odpowiednio zaizolowane ściany , a temperatura utrzymuje się na stałym poziomie. Zapewniają to pasywne źródła ciepła takie jak promienie słoneczne, ciepło wytwarzane przez mieszkańców domu, czy pracujące urządzenia elektryczne.

Domy pasywne, jako że nie wymagają dodatkowego ogrzewania, są na pewno znacznie tańsze do utrzymania. Na jeden sezon grzewczy w zwykłych domach wydaje się kilkaset złotych, a w przyszłości kwota ta może być wyższa. W domach pasywnych wydatki są stałe, a koszt zakupu odpowiednich instalacji zwraca się z każdym rokiem.

Pomijając kwestię oszczędności, domy pasywne są też bardzo ekologiczne. Ponieważ ograniczają one zużycie energii używanej zazwyczaj na ogrzanie budynku, przyczyniają się do ograniczenia emisji CO2. Dzięki temu nie mają one tak wielkiego wpływu na globalny klimat.

Kolejna kwestia, która może zachęcić do zainteresowania się domami pasywnymi, to pewnego rodzaju niezależność – nie ma obaw o odcięcie od energii elektrycznej czy dopływu gazu potrzebnych na ogrzanie domu. Także w razie awarii czy zakłóceń takich systemów nie ma się problemu z ogrzaniem domu, co daje poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom.

Panele słoneczne do ogrzewania wnętrz i wody

Innym ze sposobów na oszczędne, a zarazem ekologiczne ogrzewanie domu, są panele słoneczne. Jest to metoda dość popularna na świecie, z której również Polacy korzystają coraz częściej, zwłaszcza od momentu, kiedy pojawiły się opłacalne propozycje finansowania zakupu.

Panele instalowane są zazwyczaj na dachach, czasami stosuje się też obrotowe maszty, zmieniające pozycję ogniw, co zwiększa wydajność całej instalacji. Jak obliczają eksperci, bateria słoneczna o wielkości metra kwadratowego jest w stanie wytworzyć nawet 100 kWh energii, więc aby wyposażyć dom jednorodzinny w niezbędną energię, wystarczyłoby w przybliżeniu 25 metrów takich baterii. 

Koszt samych ogniw, jak i instalacji systemu może być sporym wydatkiem, jednak jest to inwestycja, która się zwraca, a koszty użytkowania są niewielkie. Jeśli energia produkowana przez ogniwa ma służyć tylko do ogrzewania domu i podgrzania wody, wówczas oszczędza się nawet 70% wcześniejszych kosztów ogrzewania wody i 30% kosztów ponoszonych na ogrzanie domu. Obecnie można powiedzieć, że panele słoneczne są najpopularniejszym w Polsce sposobem na pozyskiwanie energii odnawialnej.

Jak sfinansować zamianę zwykłego domu w dom ekologiczny?

Eko rozwiązania pozwalają na spore oszczędności, jednak samo ich wdrożenie może wiązać się ze sporą inwestycją.  Aby jednak zainteresować Polaków ekologią w domach, rząd lub wybrane banki wprowadzają atrakcyjne propozycje. Dopłaty do kolektorów słonecznych, domowych oczyszczalni ścieków, specjalne, preferencyjne kredyty i pożyczki na zakup ekologicznych rozwiązań do domu to fakty. Wystarczy rozejrzeć się za możliwościami, jakie są nam podsuwane, i może okazać się, że z niewielką pomocą państwa lub banku uda nam się zmienić nasz dom w bardziej ekologiczny i przyjazny dla środowiska.

Skoro kwestia finansowania takich inwestycji jest coraz prostsza, a włożone w to pieniądze po pewnym czasie się zwracają i zaczynają przynosić oszczędności, pozostaje tylko zainteresować tym tematem większą liczbę ludzi i uświadomić im, że skorzysta na tym nie tylko środowisko, ale i oni sami.

By admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *