Strona główna » Kultura i rozrywka » Warszawa. Kaszubskie produkty w pałacu prezydenckim.

Warszawa. Kaszubskie produkty w pałacu prezydenckim.

Dodano: 2012-06-13, autor: Redakcja Gazety

Pomorskie smaki u prezydenta

Ryby, gęsina, zupa brzadowa, fefernuski, sery zagrodowe, przetwory z runa leśnego Borów Tucholskich, pomorskie piwa i truskawki kaszubskie znalazły się na stole u Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas uroczystych obchodów rocznicy wolnych wyborów w Polsce.
4 czerwca 2012 roku w Pałacu Prezydenckim w Warszawie gościło ponad 700 osób, a wśród nich Prezydent Lech Wałęsa z małżonką, Premier Donald Tusk, Premier Tadeusz Mazowiecki, Jerzy Buzek - przewodniczący Parlamentu Europejskiego oraz przedstawiciele województwa pomorskiego, którzy tego dnia pokazali najciekawsze smaki pomorskiej kuchni.

Pomorskie menu - poczęstunek z produktów regionalnych i tradycyjnych z województwa pomorskiego, w tym w szczególności z Kaszub serwowane w Pałacu przy Krakowskim Przedmieściu zaprezentowali parze prezydenckiej dyrektor Kazimierz Sumisławski i Edyta Klasa z Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.Do przygotowania dań regionalnych zaangażowana została Restauracja Złota Jesień z Kartuz.
Prezydent i jego goście mieli sposobność poznać wyjątkowe smaki m.in. piw, które przekazał Browar Amber z Bielkówka, marynowanych grzybów i przetworów z runa leśnego dostarczonych przez firmę Fungopol z Brus (powiat chojnicki), świeżych truskawek kaszubskich od plantatorów z Kaszubskiego Stowarzyszenia Producentów Truskawek i deserów z nich przygotowanych, kaszubskie wędliny z masarni GS Żukowo oraz morskich i jeziornych rybnych, przyrządzonych na różne sposoby. Atrakcją był tort truskawkowy w kształcie kaszubskiej pary przygotowany przez cukiernię Jarzębińskich z Kościerzyny.

Poczęstunek przygotowany na bazie lokalnych produktów z Pomorza, z Kaszub, serwowany w Pałacu Prezydenckim to niebywałe wyróżnienie dla naszego regionu. Truskawka Kaszubska była na salonach Parlamentu Europejskiego w Strasburgu w 2011 roku, a teraz dzięki staraniom Edyty i Andrzeja Klasów znalazła się na stołach prezydenckich. Niebawem smak kaszëbsci malëne poznają odwiedzający Gdańsk podczas Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej UEFA EURO 2012.

Co „podano”?

ZUPY TRADYCYJNE: zupa brzadowa i polewka rybna
PRZEKĄSKI I ZAKĄSKI NA ZIMNO: surowy łosoś bałtycki, hylyng opiekany z cebulą, szczupak z Jezior Raduńskich faszerowany, pstrąg marynowany, śledź bałtycki w żuławskim oleju rzepakowym tłoczonym na zimno, grzyby z Borów Tucholskich marynowane, deska serów - Rakowiecki, Rakowiecki z kminkiem, Rakowiecki z bazylią, Rakowiecki (kozi), Gruyerowaty, Ser Mnicha (pleśniowy), ser pleśniowy Słupski Chłopczyk, deska kaszubskich wędlin – wòrszty z Żukowa, pasztet z dzika z żurawiną mermecką, zylc (galareta wieprzowa), wędzone pierśniki (półgęsek) z gęsi pomorskiej, kaszubski chleb żytni na ziemniakach.
DANIA NA CIEPŁO: sandacz w sosie rakowym, pomùchel (dorsz) w sosie po kaszubsku, młode ziemniaki gotowane z koperkiem, zrazy po kaszubsku, kasza gryczana, gòlce.
NAPOJE: Piwo Pomorskie, Piwa z Browaru Amber z Bielkówka: Żywe, Koźlak, Johanes.
DESESERY: kremowe malëne (mus z truskawek kaszubskich), kuch młodzowy, fefernuski, wianek debrzneński, kaszubski kuch marchewny, truskawki kaszubskie świeże, tort truskawkowy w kształcie pary kaszubskiej.

A.K.


 
 
 
„Posłuchaj, co ma do powiedzenia historia”…

… i zwiedzaj muzea i obiekty turystyczne z naszym elektronicznym przewodni...

Kategoria: Inne

 
 
 
 
Wydawca

Spółka Wydawnicza Remus Sp. z o.o.
pl. Św. Brunona 7
83-300 Kartuzy

Operator

24group.pl - Tworzenie stron internetowych
www.24group.pl
kontakt@24group.pl

Copyright © 2011 Gazeta Kartuska

Partnerzy