Strona główna » Wywiady » Niepubliczna poradnia psychologiczno -pedagogiczna

Niepubliczna poradnia psychologiczno -pedagogiczna

Dodano: 2008-03-04, autor: Redakcja Gazety

Pomysł założenia poradni narodził się w czerwcu tego roku w głowie pedagoga - logopedy i psychologa - terapeuty. Oboje są pracownikami gdańskich poradni psychologiczno - pedagogicznych publicznych.
- Mając kontakt z dyrektorami pozostałych poradni i szkół, w tym niepublicznych, oraz na podstawie pobieżnej analizy rynku stwierdziliśmy, że pomoc i wsparcie psychologiczno-pedagogiczne na terenie powiatu kartuskiego jest niewystarczające i dodatkowo trudno dostępne z uwagi na dystans - mówi Łukasz Fanslau.
- Publiczna poradnia psychologiczno - pedagogiczna jest tylko jedna i aż w Kartuzach. Poza tym, pomimo świetnej kadry i dobrej organizacji pracy, poradnia w Kartuzach nie jest w stanie w wielu wypadkach służyć  pomocą w oczekiwanym przez klienta czasie. Aby uzyskać pomoc, trzeba długo czekać. Sam, będąc od niedawna mieszkańcem wsi Banino widzę, jak daleko i ile razy ludzie muszą dojeżdżać ze swoimi dziećmi, aby uzyskać fachową pomoc. Jest to niezwykle uciążliwe, biorąc pod uwagę, że dla większości są to również dodatkowe obciążenia finansowe oraz czasowe dodaje.
 Osobami zatrudnionymi na etatach w żukowskiej poradni są pedagog- logopeda oraz psycholog - terapeuta. Dodatkowo poradnia współpracuje jeszcze z jednym psychologiem oraz pedagogiem.
Rejestracja odbywa się telefonicznie. Nie obowiązuje rejonizacja ani skierowanie.
- Nacisk kładziemy na diagnozę psychologiczno-pedagogiczną, bo ta jest punktem wyjścia do większości późniejszych działań terapeutycznych (np. terapii pedagogicznej, logopedycznej),  jakie również znajdują się w naszej ofercie. W tym roku otrzymaliśmy dotację ze Starostwa Powiatowego i całą kwotę w/w dotacji przeznaczamy na bezpłatną diagnozę psychologiczno - +
 pedagogiczną. Niestety, ilość bezpłatnych diagnoz jest ograniczona i decyduje tutaj kolejność zgłoszeń. Osobami weryfikującymi są pedagodzy szkolni - kontynuuje Ł. Fenslau.
- Szczególnie chcielibyśmy zająć się terapią grupową dzieci dotkniętych nadpobudliwością psychoruchową oraz tych, które gorzej radzą sobie w relacjach rówieśniczych. Są jeszcze wolne miejsca na organizowaną obecnie grupę dla dzieci z poziomu klas IV - VI oraz I gimnazjum. Koszt jednego spotkania to 40 zł od dziecka, a czas trwania to 2 godziny lekcyjne. Cały program obejmuje 20 spotkań, które prowadzi dwóch doświadczonych psychologów. Dla nich i ich rodziców został napisany stosowny program terapeutyczny. W naszej poradni istnieje także możliwość korzystania z terapii psychologicznej indywidualnej - informuje.
- Naszym zamiarem jest też wspierać rodziców i nauczycieli w procesie wychowawczym poprzez konsultacje, prelekcje oraz szkolenia - stwierdza. Myślimy, że warto się również zajmować diagnozą i rozwojem dzieci zdolnych.</p>
Od lutego bieżącego roku działa bezpłatny punkt konsultacyjny dla rodziców borykających się z problemami  związanymi z wychowywaniem lub nauką dzieci i młodzieży. Dyżur psychologa w piątki od godz. 18.00 do 19.00,  pedagoga w sobotę  od godz. 9.00 do 10.00. Wskazana jest wcześniejsza rejestracja telefoniczna.

red.


 
 
 
„Posłuchaj, co ma do powiedzenia historia”…

… i zwiedzaj muzea i obiekty turystyczne z naszym elektronicznym przewodni...

Kategoria: Inne

 
 
 
 
Wydawca

Spółka Wydawnicza Remus Sp. z o.o.
pl. Św. Brunona 7
83-300 Kartuzy

Operator

24group.pl - Tworzenie stron internetowych
www.24group.pl
kontakt@24group.pl

Copyright © 2011 Gazeta Kartuska

Partnerzy